Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Z magią za pan brat – recenzja książki „Magia i ogień”

Molly Blackwater, jak mogłoby się wydawać, najzwyklejsza dziewczynka mieszkająca w Nord Jorku, po przeżyciu przygody w kraju barbarzyńców wróciła do swojego rodzinnego królestwa. Od momentu kiedy pokazała, że posługuje się magią, stała się jednak persona non grata. Jak poradzi sobie z tym brzemieniem i ścigającym ją całym Wydziałem Bezpieczeństwa?

Nik Pierumow w cyklu Blackwater stworzył wizję świata po wielkim kataklizmie, który scalił kawałki Ziemi pochodzące z różnych rzeczywistości i czasów. Imperialna Wielka Brytania zetknęła się z Rosją zamieszkaną przez ludzi posługujących się czarami. Oczywiście doprowadziło to do wybuchu konfliktu, w który wplątała się główna bohaterka. Posiadając zdolności magiczne jest pogardzana w swoim kraju, jednak znajduje zrozumienie i przyjaźń wśród ludzi, którzy mieli być barbarzyńcami i jej wrogami. Autor konfrontuje tu dwie postawy – imperialistyczny konserwatyzm bazujący na chęci rozwoju oraz naturalistyczną postawę ogólnej akceptacji, połączoną z chęcią zachowania status quo. Tutaj nawet najuczciwsi i dobrotliwi ludzie są zmuszani do przelewania cudzej krwi, by ratować swoich bliskich.

Główną zaletą cyklu Pierumowa jest to, że tak naprawdę nie ma w niej w pełni dobrych ani złych postaci. Każdy ma swoje motywacje i cele do których dąży. Problem w tym, że czasami aby je osiągnąć trzeba pobrudzić sobie ręce. Szczególnie uwzględniając fakt, że z założenia książka wygląda na stworzoną dla młodzieży, ten element jest dosyć wyjątkowy wśród pozycji w swojej klasie. Nawet główna bohaterka szybko zauważa, że zabijanie swoich rodaków, by ocalić niewinnych wrogów jest co najmniej podważalne moralnie. Niesprawiedliwość, pomówienia i zła wola (aczkolwiek zawsze w jakiś sposób uzasadniona) to codzienność życia zarówno w Nord Jorku, jak i za złowieszczymi stokami Karn Dredu, gdzie rządzi magia.

Drugi tom odróżnia się od pierwszego głównie faktem, że bohaterka dojrzewa emocjonalnie coraz szybciej. Już wcześniej zauważyła, że życie nie jest czarno – białe i jest sztuką trudnych wyborów, jednak teraz zaczyna dostrzegać, że te wybory doprowadzają do wyobcowania. Każda decyzja, którą podejmuje sprawia, że kolejne bliskie osoby (albo takie, które tak tylko postrzegała) odsuwają się od niej. Czy to normalne, że w życiu dochodzi się do momentu, kiedy mamy więcej cech wspólnych z własnym wrogiem, niż z przyjaciółmi?

Nik Pierumow wykreował świat na granicy pomiędzy steampunkową wizją wiktoriańskiej Anglii a Rosją znaną z bajek, gdzie podróżują wiedźmy i inne licha. Łączy te dwie wizje i z jednej strony pokazuje konflikt pomiędzy nimi, z drugiej zaś dzięki postaci Molly może je połączyć i dać do zrozumienia, że zwykli ludzie postawieni po obu stronach barykady są w zasadzie tacy sami. Dlatego z zimną krwią zmanipulowani przez w swoich władców wyrzynają się w pień. Większość z nich wierzy w propagandę i sądzi, że postępuje słusznie, natomiast ci, którzy zdają sobie sprawę z bezsensowności sytuacji i tak nie mogą nic z tym zrobić, pozbawieni jakiejkolwiek siły czy prawa głosu przez ogół. Nawet bohaterka dysponująca nieprzeciętnymi magicznymi zdolnościami stanowi tylko drobniutkie ziarnko w machinie wojennej. Smutny to wniosek, pokazujący, że jednostka jest tylko jednostką i nie ma szans na zwycięstwo z tłumem.

Drugi tom serii Blackwater jest nie tylko konsekwentną kontynuacją fabularną, ale również w pewien sposób stanowi rozwiniecie opisu postaci. Łącząc stosunkowo prostą i schematyczną akcję z niejednoznacznym ujęciem bohaterów, Nik Pierumow o dziwo stworzył książkę, która w pewnym stopniu może spodobać się wszystkim. Z tego samego powodu wątpliwe, żeby została ulubionym dziełem kogokolwiek, jednak wątpliwe, żeby ktoś uznał ją za twór wyjątkowo nieudany. Teraz pozostaje czekać na trzeci tom i przekonać się, czy kolejne dramatyczne wydarzenia sprawią, że Molly jeszcze bardziej wydorośleje.

Ocena: 4/5

Dyskusja