Wpis archiwalny. Ten artykuł został automatycznie zaimportowany z poprzedniej wersji Bestiariusza. Proszę daj nam znać jeżeli coś z nim jest nie tak.

Na ratunek słodziakom! – recenzja podręcznika „Equestria. Puść wodze fantazji”

„My Little Pony” to seria, która nie tylko podbiła serca dzieci, ale także wielu dorosłych. Sama, mimo osiągnięcia pełnoletności już dawno, z przyjemnością sięgam po kreskówki lub komiksy o kucykach, a widząc podręcznik do RPG o wspomnianej tematyce, omal nie oszalałam z radości. Dzięki niemu w końcu mogłam wciągnąć do zabawy dwunastoletnią córkę przyjaciela, która bardzo chciała rozpocząć przygodę z tego typu rozgrywką, ale – niestety – większość naszych scenariuszy szalała od krwi, stali i bluzgów. Raczej nikt nie zaprzeczy, że magia przyjaźni i wesołe hasanie to zdecydowanie lepszy temat dla młodej dziewczyny, prawda?

Landrynkowy świat
„Equestria. Puść wodze fantazji” różni się od znanych mi podręczników pod wieloma względami. Tym, co rzuca się od razu w oczy, jest bajeczna szata graficzna całości. Wnętrze jest kolorowe, pełne uroczych i cukierkowych ilustracji (przede wszystkim z animowanego serialu), a i same karty postaci (tutaj „Karty Kucyka”) są po prostu przesłodkie. Poza możliwością zobrazowania naszego kopytnego ja, uwzględniamy również nasze talenty i znaczek, słabostki oraz powiązany element harmonii – uczciwość, dobroć, śmiech, szczodrość, lojalność lub magię.

Nie tylko dla młodziaków
Drugą istotną kwestią, odróżniającą „Equestrię” od innych podręczników, jest sposób prowadzenia książki. Wszystkie aspekty gry fabularnej są w niej wyjaśnione w bardzo jasny i przejrzysty sposób, poparte przykładami, które jeszcze bardziej wprowadzają czytelnika w klimat „erpgowania”. Jest tutaj również kilka cennych wskazówek, które doceni nie tylko młody, ale i początkujący, dorosły gracz. Wyjaśnienia dotyczą nie tylko systemu tego konkretnego tytułu, ale i samych gier opowieści oraz zasad, których warto przy nich przestrzegać. Dla przykładu, przy tej pozycji najlepiej bawić się w czwórkę – Mistrz Gry i trzy Kucyki (idealny skład to Ziemski Kucyk, Jednorożec i Pegaz). Naturalnie – można do przygody zaprosić jeszcze kilka osób, jednak w przypadku większej liczby kopytnych, do naszej wyprawy może wkraść się niezły bałagan. Logiczne, prawda? I tak właśnie wyjaśniony jest każdy aspekt opowieści.

Prosty system?
Objaśnienia systemu „My Little Pony” pochłaniają niemal całą treść (scenariusz przygody rozpoczyna się dopiero od setnej strony), jednakże – jak wspominałam wcześniej – pozycja opracowana jest przyjaznym dla każdego językiem, a i wiele miejsca zajmują grafiki kuców. Sama mechanika w „Equestria. Puść wodze fantazji” jest naprawdę łatwa. Sądzę, że swoją prostotę zawdzięcza licznym ciekawostkom i wskazówkom, ale i faktowi, że autor zdaje się być zapalonym miłośnikiem gier fabularnych i – jak sam wspomina na samym początku – stworzył ten podręcznik zainspirowany ukochanym serialem córki.

Karty postaci nie są więc zbyt skomplikowane, a w przypadku wątpliwości w danej kwestii – wystarczy zajrzeć do odpowiedniego rozdziału. Podobnie sytuacja ma się z elementami gry, które – choć miewają różny poziom trudności – dają mnóstwo frajdy. Między innymi każdy kucyk ma trzy główne statystyki (ciało, umysł i urok), a każdemu z nich przypisane są odpowiednie wartości kości (od K4 do K20), ważne również dla umiejętności. Ale, ale! Do gry wcale nie są one koniecznie, ponieważ na ostatnich stronach znajduje się „tabelka kostek”, w której za pomocą palcasami możemy wylosować sobie wynik. W trakcie przygody nie brakuje także wyzwań o różnym poziomie trudności (od 2 do 20), czyli jednym zdaniem – testy bywają bardzo łatwe, albo – trafnie zatytułowane – „To się w ogóle komuś udało?”.

Scenariusz jak z bajki
Podręcznik „Equestria. Puść wodze fantazje” zawiera jeden scenariusz, zatytułowany „Zwierzaki w opałach”. Jest doprawdy pocieszny – można rzec, że Kucyki wcielają się w niańki towarzyszy przyjaciółek z serialu. Niemniej, jak się okazuje, wyzwanie to nie jest wcale takie proste, bowiem przez pewnego osobnika… wszystkie zwierzęta uciekają! Głównym celem naszej wyprawy jest znalezienie wszystkich sześciu maluchów, a trafiają one w doprawdy osobliwe miejsca. Znalazło się tutaj miejsce także dla kilku „bossów” (na przykład Skalnego węgorza), z którymi rozprawić można się na kilka sposobów – przede wszystkim za pomocą przyjaźni. Śmiało można więc napisać, że poza świetną rozrywką i opowieścią, tytuł przekazuje mnóstwo ważnych dla młodego gracza wartości – między innymi uczy moralności, sprawiedliwości i współpracy. W trakcie swojej wyprawy spotykamy także główne bohaterki serii „My Little Pony” – Fluttershy, Twilight Sparkle i całą resztę.

Wrażenia z wyprawy do Equestrii
„Equestria. Puść wodze fantazje” to podręcznik fabularny z przesłodkim scenariuszem i gratka nie tylko dla młodych graczy. Z pozoru cukierkowa opowieść dla dzieci sprawiła mnóstwo frajdy czterem „starym kucom” i dwunastolatce (a musicie wiedzieć – dwoje dorosłych na wstępie było negatywnie nastawionych do wyprawy w to uniwersum).

Humorystyczna przygoda, bajeczne postaci, zachwycająco kolorowa oprawa całości i fantastycznie rozpisanie zasad – to bez wątpienia największe zalety tej pozycji. Jednakże i tutaj wkradły się błędy (odnośnie statystyk Twilight Sparkle oraz odnośników do opisów talentów), niemniej są one zabawnie wyjaśnione na stronie Wydawnictwa Black Monk (ach, ten Discord!) i wystarczy wydrukować sobie stronę z poprawkami. Poza tym – pozycja dla mnie genialna, choć żałuję, że oferuje jedynie jeden scenariusz. Z pewnością dokupię następne, bo mimo że jest on w zasadzie regrywalny i można historię poprowadzić na kilka sposobów, tak chętnie przeżyłabym kilka innych przygód tego typu.

Polecam z całego serducha!

Ocena: 5/5

Za podręcznik dziękujemy wydawnictwu Black Monk!

Dyskusja