Wszystko zawsze zaczyna się od szczegółu – recenzja książki „Serce czasu”

Wszystko zawsze zaczyna się od szczegółu. Wystarczy czasami prosta melodia, kawałek tekstu lub drobny przedmiot, aby wprowadzić do krainy magii i wspomnień. Podobnie jest w przypadku „Niewidzialnego miasta. Serca czasu”.

Główną bohaterką jest Lena. Mieszka ona z ciocią i dwoma kuzynami. Niestety jej rodzice zginęli w wypadku. Czytelnik nie dowiaduje się na ten temat za wiele. Ta kwestia jest jedną wielką tajemnicą. Pewnego dnia dziewczynka postanawia zrobić porządek w rzeczach po rodzicach. Tam trafia na stary zegar. Kiedy uruchomiła zegar, wszystko się zmieniło. W jej życiu pojawiają się nowi przyjaciele i wrogowie. Oczywiście w historii pojawia się także chłopak – Dante. Bohaterka ma nadzieję, że pozna w końcu prawdę na temat śmierci swoich rodziców.

Autorką książki jest Monika Peetz. Książka pokazuje, jak ciekawie posługuje się słowem i budowaniem fabuły. Zdania są łatwe w zrozumieniu. Zachowany jest ciąg przyczynowo-skutkowy. Dzięki temu wszystko jest łatwe w zrozumieniu. Nie musisz przedzierać się przez fabułę z wielkim trudem. Po prostu będziesz czytać strona po stronie i nawet nie będziesz wiedział kiedy skończy się cała Twoja lektura.

Dla bardziej wymagających czytelników książka na pewno może okazać się lekko schematyczna. Co prawda jest to propozycja z zakresu literatury młodzieżowej, a tam jest to standardem. Dziewczyna nie ma rodziców. Wpada na trop. Wszystko zmienia się nie do poznania. To brzmi bardzo typowo. Jednak kwestia jest zupełnie inna. Ważne jest jak autorka to wszystko zaplanowała i jaki miała przede wszystkim pomysł. Tutaj należy przyznać, że Monika Peetz wychodzi z całej sytuacji obronną ręką. Pokazuje jak bujną ma wyobraźnie i co ważniejsze – potrafi się nią posługiwać.

Książka dla młodzieży dla wielu to łatwizna – w opinii. Jednak Monika Peetz świetnie daje sobie radę na coraz to kolejnych i kolejnych stronach. “Niewidzialne miasta. Serce czasu“ to także studium postaci. Młodzi ludzie często dają się porwać w wir uczuć i podejmować na ich podstawie ważne decyzje. Lekturę można śmiało polecić dla najmłodszych. Pod wydarzeniami autorka przemyca bardzo ważne wartości takie jak wiara, upartość i wytrwałość w dążeniu do swojego celu.

Dyskusja