Zasadź najpiękniejszą rabatkę – recenzja gry „Z kwiatka na kwiatek”

Stwórz wyjątkowy ogród, którego będą zazdrościć ci wszyscy sąsiedzi. Sadź kwiaty zakupione na straganie i twórz kolorowe rabatki. Uważaj jednak, żeby nikt nie sprzątnął ci sprzed nosa najlepszych okazów. Spraw, aby przyleciały do ciebie motyle, zdobądź najwięcej punktów i ciesz się tytułem właściciela najpiękniejszego ogrodu w okolicy.
Przygotowanie gry

W pudełku Z kwiatka na kwiatek znajduje się 40 kafelków kwiatów, 10 pęków kwiatów, 4 altany, 4 kapelusze, 40 motyli, 21 kart oraz woreczek. Wszystkie te elementy są niezbędne do przeprowadzenia rozgrywki. Najpierw jednak trzeba się do niej odpowiednio przygotować.

W wariancie podstawowym na samym początku każdy z graczy musi wybrać altanę i pasujący do niej kolorystycznie kapelusz. Następnie wszystkie motyle umieszcza się w woreczku i trzeba je dokładnie wymieszać. W zależności od liczby osób, grę rozpoczyna się z różną liczbą kafelków kwiatów. Należy z nich utworzyć dwa stragany o różnej ilości kwiatów, w zależności od ilości graczy. Z pozostałych kafelków tworzy się zakryte stosy. W środku straganu umieszcza się tyle motyli, z ilu kwiatów jest on zbudowany. Pozostaje jeszcze przygotować pęki kwiatów – trzy z nich zostawia się odkryte, reszta tworzy zasłonięty stos.

W trudniejszej wersji wykorzystuje się dodatkowo karty. Samo przygotowania wygląda podobnie. Należy jednak dodatkowo przygotować karty – trzy należy pozostawić odkryte, reszta z nich tworzy zakryty stos. Wariant ten różni się również przygotowaniem pęków kwiatów – tworzy się z nich wyłącznie zakryty stos.

Jak wygląda rozgrywka?

Każdy z graczy w swojej turze zaczyna od wybrania kafelka z kwiatami oraz motyka ze straganu. Następnie musi on posadzić kwiaty na swojej działce. Kafelek musi się stykać z altaną, jeśli nie została jeszcze obsadzona, lub z innymi kwiatami. Następnie pojawia się motyl. Może on usiąść jedynie na rabatce, gdzie nie ma jeszcze innego motyla. Jeśli gracz nie może go nigdzie dołożyć – odkłada pionek do swojego kapelusza. Jeśli uczestnik zabrał ostatni kwiat i motyla ze straganu, musi wtedy utworzyć nowy. Na początku lub na końcu tury można również zakupić pęki kwiatów lub karty – w zależności od wariantu gry. Gra kończy się, gdy wszystkie kafelki kwiatów zostaną wykorzystane.

Zagraj z całą rodziną

Zgodnie z informacją na pudełku, Z kwiatka na kwiatek jest przeznaczona dla graczy od 10 roku życia. Zasady są jednak na tyle proste, że spokojnie opanują je nawet trochę młodsze dzieci. Do tego cała rozgrywka zajmuje około 30 minut, dlatego nie trzeba się martwić, że zdąży się graczom znudzić. Gra idealnie sprawdzi się na rodzinnym wieczorze gier, jednak w przypadku młodszych osób łatwiejszy będzie podstawowy wariant. Elementy gry można również z powodzeniem wykorzystać w różnych ćwiczeniach z dziećmi – sortowanie kolorów, ćwiczeń pamięciowych czy układanie różnych sekwencji.

Wysil swoje szare komórki

Mimo że pozycja swoim wyglądem kojarzy się raczej z najmłodszymi, wymaga całkiem sporo logicznego myślenia. Szczególnie w przypadku trudniejszego wariantu z kartami. Warto mniej więcej planować, jak rozkładać kafelki i motylki, by uzyskać jak największą liczbę punktów. Do tego dochodzi rywalizacja o najlepsze kwiaty i dobra zabawa z przyjaciółmi czy rodziną gwarantowana.

Nie musisz martwić się o miejsce

Z kwiatka na kwiatek jest grą kafelkową – plansze stopniowo buduje się w trakcie rozgrywki. Mimo to elementów nie jest aż tak dużo, dlatego spokojnie można zmieścić wszystko nawet na niewielkim stoliku. Wszystkie elementy są na tyle grube, że można je układać nawet na dywanie. Przekłada się to na wygodę w trakcie rozgrywki, ponieważ na dużych planszach ciężko jest się odnaleźć.

Estetyka wykonania

Wszystkie elementy są niezwykle starannie wykonane, co zapewnia ich trwałość. Kolorowe, estetyczne grafiki sprawiają natomiast, że aż chce się zagrać w omawiany tytuł. Z łatwością przeniesiesz wyobraźnię do swojego wyimaginowanego ogrodu. Tak właśnie działa gra. Pozwala ci zapomnieć o wszystkim i raczej możesz być pewny, że na jednej rundzie się nie skończy. Zwłaszcza że po pierwszym razie zaczynasz dopiero rozumieć, co tak naprawdę oznaczają wszystkie kolorowe elementy i jak właściwie je wykorzystać, by wygrać z innymi.

Podczas gry w Z kwiatka na kwiatek można się naprawdę dobrze bawić. Jest tu trochę rywalizacji, trochę logicznego myślenia, co powoduje niezły trening umysłu. Gra jest uniwersalna – sprawdzi się zarówno na rodzinnych spotkaniach, jak i wieczorze z przyjaciółmi czy nawet na randce, jeśli lubicie takie rozrywki.

Ocena: 8/10
Za grę dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia.
Dyskusja