Popis wyobraźni – recenzja książki „Wypychacz zwierząt”

Tytuł może sugerować wiele dla Twojej wyobraźni. Kiedy słyszysz “Wypychacz zwierząt” masz w głowie raczej same dramatyczne sceny. Grzędowicz jest przykładem pisarza. który ma już swoja markę. Czytając jego książkę i znając poprzednie pozycje bez patrzenia, kto jest jej autorem powinieneś być w stanie wskazać “tak to jego dzieło”. Ma swój styl pisania i za to został tak ochoczo przyjęty w literackim świecie.

“Wypychacz zwierząt” jest zbiorem trzynastu opowiadań. W ten sposób autor prezentuje Ci swoją szeroką wyobraźnię i przedstawia różne fabularne wizerunki. W nich właśnie Grzędowicz zabawia się uczuciami nie swoich bohaterów a czytelników. Dodatkowo świat każdej historii jest zbudowany w ten sposób, że po prostu czytasz i czytasz. Na szczęście podział na historie pozwala podejść do tematu na aż tak ekstremalnie by czytać całą książkę na raz. To bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają tyle czasu by powieść “wziąć na raz”.

Historie zazwyczaj są krwawe i brutalne. Jedną z nich, która jest stosunkowo mocna jest “Pocałunek Loisetty”. Jednak poza swoją bezlitosnością opowiadania mają swój moralizatorki przekaz. Wiele z nich zamknie Ci ustaw i włączy myślenie. Możliwe, że pozwoli dojść do pewnych wniosków – do których wcześniej nie miałeś inspiracji.

Opowiadania różnią się gabarytami, a co za tym idzie poszczególne z nich mają dużo bardziej rozbudowaną fabułę. Krótsze teksty skupiają się na nie wielu wątkach, ale wnikliwie je omawiają. W nich zazwyczaj więcej kwestii jest zapowiedzianych, natomiast w dłuższych opowiadaniach bardzo często dochodzi do pozostawianiu czytelnika z pewną niewiedzą.

Książka kończy się “Wilczą zamiecią”. Tutaj pojawia się wątek historyczny, ponieważ cała akcja jest osadzona w czasach drugiej wojny światowej. Dla wielu osób może zabraknąć tutaj wyraźnego bohatera, który przyzwyczaja do siebie czytelnika.

Czym książka na pewno może Cię uwieść? Jeśli jesteś miłośnikiem zbiorów opowiadań, wtedy propozycja Grzędowicza okaże się tym, czego potrzebujesz. “Wypychacz zwierząt” jest przede wszystkim ogromnym popisem wyobraźni. Autor w ciekawy sposób bawi się psychologią i na jej podstawie buduje strach w czytelniku.

 

Dyskusja