Surowe, bezwzględne realia – recenzja książki „Księga Etty”

Książka na pewno spodoba się osobom, które lubią surowe i bezwzględne realia. Historia jest całkiem na czasie w odniesieniu do sytuacji pandemicznej, ponieważ dotyczy choroby, na temat, której jest bardzo niewiele informacji. Wiedza nawet największych specjalistów w tym przypadku to jedynie spekulacja. Choroba atakuje kobiety. Przez to ich liczba została zdziesiątkowana. Dodatkowo porody są bardzo trudne w obliczu nowej zarazy. To kolejna duża próba dla społeczności Nowhere, która jest porównywalnym, a może nawet większym problemem niż Bezimienna Akuszerka.

Etta potrzebuje wolności. Chcę pozbierać myśli, ponieważ w tych czasach każdy jest zagubiony i powoli zaczyna szukać własnego „ja”. Wybiera się w tym celu na polowania. To pozwala jej zapomnieć na chwilę o rzeczywistości i po prostu się oderwać. Książka zawiera wiele emocjonujących wątków, które również nie pomagają w odłożeniu lektury na później. Pojawia się wiele scen gwałtu oraz brutalizacji, które za każdym razem poruszają czytelnika.

„Księga Etty” skupia się na kwestiach społecznych. Plaga sprawiła, że należy stworzyć nową hierarchię oraz normy społeczne. Uwaga skupia się również w dużej mierze na kobietach oraz ich roli w społeczeństwie. Plaga sprawiła, że są ikonami tak samo jak położne. Bez nich dalsze losy jakiejkolwiek społeczności mogłyby być bardzo krótkie i dramatyczne. Jednak pojawia się również złe podejście ze strony czarnych charakterów, którzy stają się handlarzami kobiet i traktują je rzeczowo.

Pojawia się również motyw zemsty. Etta nie ma zamiaru odpuścić złym handlarzom, którzy upatrzyli sobie jej osadę. Chce uwolnić wszystkich porwanych. Jednak na jej drodze staje przeciwnik, który jest silniejszy od niej. Bohaterka musi dobrze przygotować się do walki, aby odnosiła sukces. W książce czytelnik spotyka się z dużą próbą głównej postaci, która jest uparta i nie odpuszcza nawet w najtrudniejszych momentach.

W książce znajdziesz dystopie. Autorka przedstawia pesymistyczną wizję tego, jak świat będzie wyglądać w przyszłości. Wiele inspiracji wynika z obecnego obrazu naszej rzeczywistości. Meg Elison wyciąga wnioski z teraźniejszych błędów ludzkości – stosunek do praw kobiet, wrażliwość na ekologię oraz środowiskowych potrzeb i wiele innych. To wszystko doprowadziło do wykreowania przez autorkę tak ciemnej wizji przyszłości.

Książka Meg Elison to pozycja, która spodoba się na pewno dla osób interesujących się społecznymi wydarzeniami oraz zależnościami. W „Księdze Etty” pojawia się wiele problemów w sferze społeczności osady Nowhere. Szeroko zarysowana została sytuacja kobiet – w jaki sposób są traktowane oraz jakie jest ich miejsce w całej hierarchii społecznej.

 

 

Dyskusja