Pierwszy tom monumentalnego cyklu. Powieść zdobyła nagrodę HUGO.
Planeta Tiamat należy do konfederacji skolonizowanych przez ludzkość światów, zwanej Hegemonią. Faktyczną władzę dzierży technokracja z planety Kharemough. Tiamat jest cywilizacyjnie zacofana, pokryta w większości oceanem, z osadnictwem rozlokowanym na licznych archipelagach. Na Tiamat występuje jednak wielkie bogactwo – woda życia, wyciąg z krwi merów – morskich zwierząt. Jej zażywanie pozwala przedłużać życie.
Ze względów astronomicznych Tiamat ma tylko dwie pory roku, trwające po około 150 lat – Lato i Zimę. Podczas Lata rządzą Letniacy, lud zabobonny, odrzucający technikę, a Zimą Zimacy, lud współpracujący z Hegemonią i bezlitośnie eksploatujący swoją planetę. W czasie lata Tiamat, z powodu bliskości czarnej dziury, jest niedostępna dla statków kosmicznych i transport wody życia urywa się.
Nadchodzi czas zmiany warty. Ustępująca Królowa Zimy nie zamierza ustąpić i nie chce się pogodzić ze swoją rytualną śmiercią na zakończenie Zimy. Sprawia, że kilka kobiet Letniaków urodzi jej klony… Spisek ma doprowadzić do przedłużenia jej panowania.

Tytuł: Królowa Zimy
Tytuł oryginalny: Snow Quenn
Autor: Joan D. Vinge
Tom: 1
Seria: Królowe
Tłumaczenie:Janusz Pultyn
Wydawnictwo: Solaris
Miejsce wydania: Olsztyn
Data wydania: Listopad 2008
Liczba stron: 586
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7590-010-1
Cena: 49,90